Refleksoloji

Refleksololoji, sağlıklı kalmak için ayaklardaki refleks noktalarını uyarmaya dayanan bir yöntemdir. Vücudun her bölgesinin ayaklarda bulunan belirli bir noktaya karşılık geldiği ve bunlara uygulanan basınçlarla tüm vücudu gevşetip dengeleneceği hatta birtakım rahatsızların iyileştirmeye yardımcı olunabileceği teorisinden yola çıkar.

Tıbbi bir masöz olan Eunice Ingham 1930’lu yıllardaki çalışmalarında ayaklara basınç uygulayarak refleksolojiyi keşfetmiş ve ayak haritası geliştirerek refleksolojinin temelini atmıştır. Refleksoloji uzmanları, vücudun herhangi bir yerindeki rahatsızlığın ayakların bu bölgeye karşılık gelen noktasındaki duyarlılıklarla dışarı yansıdığını söylerler. Hastalıkları teşhis ettiklerini iddia etmezler ama iyi bir terapist vücudun neresinde bir zayıflık olduğunu rahtlıkla bulabilir.

Refleksolojinin kan dolaşımı ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır.Refleksolojiye göre, sağ ayak vücudun sağ tarafına, sol ayak vücudun sol tarafını temsil eder.Enerji kanalları, meridyen ve zonlar aracılığıyla ayaktaki refleks noktaları ile vücuttaki organlar arasında enerjik bir bağ vardır. Refleks noktaları vücuttaki organları temsil eder.

Hastalanıldığında veya vücuttaki bir dengesizlikte bu enerji kanalları tıkanır. Refleksolojiyle tıkanan bu kanallar açılıp enerji akımı sağlanmaktadır. Böylece vücudun dengesi tekrar sağlanır, ve bedenin kendini iyileştirme ve hastalıklara karşı koruma sürece desteklenir. Refleksoloji stresi azaltır ve derin bir rahatlama sağlar.Merkezimizde refleksoloji ayak masajı yapılmaktadır.