Diyabetik Ayak Bakımı

Şeker hastalığı, yani diyabet, tarih boyunca toplumların en önemli sağlık sorunlarından biri olmuştur. Diyabet hastaları ayaklarına en çok dikkat etmesi gereken hasta grubudur.

Düzenli ve doğru ayak bakımı yaptırmaları çok önemlidir. Bu kişiler için hatalı yapılan işlemler ya da ihmal edilen küçük ayak problemleri ilerde hoş olmayan ciddi sonuçlara yol açabilir.

Bakım yapılmayan diyabette  bacak ve ayaklardaki sinirlerin işlevleri bozulmakta, ağrı, sıcaklık ve dokunma hissinde azalma olabilmektedir.Bu yüzden bazı durumlarda ayaklardaki yaralanmalar hissedilmemekte bunun neticesinde vücüda enfeksiyon dahil olmakta dolayısı ile tedavisi daha da zor olmaktadır.

Diyabetik yara sonucu kızarıklık başlamakta,su toplaması sonrasında deri altında enfeksiyona sıçramakta,bakım ve tedavisi yapılmamaya devam edilirse kemik enfeksiyonu ve hiç istenilmeyen bir durum olan kangren ile sonuçlanmaktadır.

Önemle hatırlanması gereken konu; vücudun ağırlığını taşıyan ve en çok baskı altında kalan organlardan biri olan ayakların, böylesi kritik durumlarda yaralanmalara en açık organ olduğudur. Merkezimizde doğru yöntemlerle Diyabet Ayak Bakımları yapılmaktadır.