Batık Tırnak Bakımı

Batık Tırnak  Tedavisi Yöntemleri 

Norveç ayak sağlığı merkezinde tırnak batmaları cerrahi müdahale gerektirmeden giderilmektedir.

3TO tel sistemi, podofix veya yay sistemlerinden biri tırnak yapısına göre seçilir, tırnağın cerrahi ile çekilmesine gerek kalmadan tekrar batması ve olası tırnak batmalarının oluşumu engellenmektedir.

Bu sistemler aynı diş telleri gibi ayak ve el tırnakları için tırnak deformelerini düzeltici sistemlerdir. Bu uygulamalar ancak bu konu ile ilgili özel olarak eğitim almış uzmanlar tarafından yapılabilir. Bu da etin içerisine batmış olan tırnakların ve yuvarlak tırnakların tedavisinin profesyonel ve bilinçli yapıldığını garanti eder.

 

Tel Sisteminin Kullanıldığı Durumlar

Bu sistem her türlü batık tırnak tedavisinde kullanılabilir. Yeni ve son derece modern bir metottur. Bu yöntem çocuklarda, şeker hastalarında ve nikel alerjisi olanlarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Tıbbi ve estetik anlamda elde edilen sonuçlar hem uygulamayı yapan uzmanları hem de tedavi gören kişileri fazlasıyla memnun etmektedir.

Ağrılı, iltihaplı, şeker bozukluğu olan tırnaklarda rahatlıkla kullanılabilir. Etin içerisine batmış tırnaklarda, tırnak ağzı enfeksiyonları durumunda, içeriye doğru çok kıvrılmış tırnaklarda (önlem alarak) ve etin içerisine hafif batmış tırnakların tedavisinde kullanılır.

Tel Sisteminin Özellikleri Ve Avantajları 

Batık tırnak tedavisi; genellikle tırnağı çekme, batan kısmı kesme, batan kısmı materyaller kullanarak çıkartma gibi ağrılı, acılı yöntemlerle yapılır. Uygulanan bu sistemde ağrılı tedaviye son verilmiştir. Tırnağı çekmenin tırnak yatağını bozduğu ve rahatsızlığın tekrarlanma olasılığının yüksek olması nedeniyle bu yöntem daha garantilidir. Bu yöntemin amacı tırnak yatağını bozmadan, tırnağa acı vermeden düz bir şekilde uzamasını sağlamaktır. 

Bu sistem hasta şikâyetlerinin daha hızlı şekilde azalmasını sağlar, uçlarında kancacıklar olan, çok ince iki yaylı titanyum teller, tırnak kenarlarının alt kısmına dikkatlice yerleştirilir. Ve halka ile birbirine eklenir. Tel ile tırnak kenarları ve enfeksiyonlu tırnak, tırnak yatağından hafifçe kaldırılarak öne doğru çekilir.

Tel takılırken hasta acı hissetmez. Tırnak ve deri bölgesinin ağırlığını hafifleterek ayak parmağındaki acıyı hızlı bir şekilde ortadan kaldırır, bu yüzden hasta daha kısa zamanda ve hiç ağrı hissetmeden çok rahat bir şekilde günlük yaşantısına devam eder.

Ayakkabı içerisinde herhangi bir rahatsızlık yaratmaz. Spor ve iş hayatına kısıtlama getirmez, tırnağın doğal uzamasını destekleyerek iyileşme sağlar, Bu nedenle problemin tekrarı ortadan kalkar, mükemmel uyum şekli sayesinde tırnakların şekline birebir uyum sağlar. Ameliyata (tırnak çekilmesine) en iyi alternatiftir. Özellikle şeker hastalıkları için çok büyük bir avantajdır. 

Podofix Nedir? 

Podofix cam elyafı kullanılarak yapılmış özel bir tel ve sistemle güçlendirilmiş, tırnak batığı çözümünde kullanılan malzemenin adıdır.Batık tırnaklarda cerrahi işleme gerek duyulmadan, oldukça kısa sürede iyileşme sağlayan son teknolojik yöntemdir.Üç kat preslenmiş cam elyafla güçlendirilmiş sentetikten imal ince, düz yay şeklinde yassı içinde özel şekil verilmiş tel bulunan bantlardır. Podofix, batık tırnağın üzerine yatay şekilde yapıştırılır. İçinde bulunan tel özel bir alet ile eğitimli uzmanımız tarafından tırnağın kalkma durumuna göre gerdirilir.

Bu sayede oluşan itme güçleri tırnağın batan kısmını yan kenarlarında, battığı yerden, etinden kaldırarak tırnağın içe dönen kısmının tekrar düzleşmesini ve bu sayede acı veren kısmın iyileşmesini sağlar.

Kullanımı; İltihaplı, acı veren vakalarda dahi hemen uygulanabilir.Kısa sürede uygulanıp uzun süre dayanıklı olması neden ile podofix tırnak batması çözümünde %100 e yakın bir başarı sağlamaktadır. Burada önemli olan uygulayıcının eğitimi ve tecrübesidir.Ağrılarınızdan kurtulup tekrar sağlıklı bir şekilde yürümeye başlamak istiyorsanız merkezimize bekliyoruz…