Ayak Kokusu ve Terleme

Ayak terlemesinin genel nedeni ter bezlerinin gereğinden fazla çalışmasıdır. Bunun dışında hava almayı (polyester çoraplar, plastik ayakkabılar) engelleyen ve çok dar ayakkabılar yüzünden ayak hava almaz. Ayakta yapılan işler, ayağa çok yüklenilmesi, fazla kilo, ayak kaslarının zayıf olması, stres ve psikolojik baskılar aşırı terleme sebebi olabilir.

Aşırı terlemenin ayak sağlığını bozduğu da düşünülmelidir.Terleme sonrası kötü kokular, cildin tahriş olması, nemli kalması mantar ve virüslere direnç sağlayamaması olumsuz sonuçlarındandır. Ayak cildi terlediğinde çok yumuşak olmaktadır. Buda cildin kabarmasına ve cildin yaralanmasına sebep olmaktadır.

Maserasyon (parça parça deri döküntüleri, nemli egzama), keratoma sulcatum (ayak tabanındaki nasırlı deri üzerinde bakterilerin sebep olduğu yarıklı cilt), gramnegatif bakterisinin cilt üzerine yerleşmesi ile oluşan iltihaplanma). Terleme sonrasında ayaktaki buharlaşma ile ayaklar hep üşür ve soğuk olur.Merkezimizde ayak terlemesi ve kokusu hizmeti doğru yöntemlerle verilmektedir.