Nasır - Siğil Bakımı

Nasır Bakımı

Ayakkabının sürekli olarak ayağın üzerine basınç yaptığı ve ya vurduğu bölgelerde oluşur.Bu olayda, henüz oluşan nasır dışarıya çıkamaz ve tam aksine merkezinde daha da derine itilir ve bir kısmı henüz canlı olan epidermisdeki hücreler nasırlaşmaya başlar, yani nem kaybederek, keratin depolamaktadırlar, bu yolla hücre çekirdeği kurur ve buruşur, sonuçta hücre ölür.

Böylece nasır oluşumu başlar.Bu noktaya verilen basınç halen devam eder ve de nasır tedavi edilmez ise, nasır ,merkezi derinin çok daha derine itilmesinden ötürü sancı yapar. Tehlikeli gelişmeler olur.

Nasırın tedavisinde önce oluşuma sebep olan ortam düzeltilmeli yada ortadan kaldırılmalıdır.Bundan sonraki işlem bir uzman yardımı almaktır, düzenli olarak yapılan ayak bakımları ile Nasır tedavisi gerçekleştirilerek bu soruna son verilir.

Öte yandan yanlış kanının aksine pedikür bir nasır tedavisi değildir aksine zarar verebilir. Bu yüzden ayak sağlığı ve bakımı uzmanınızın önermediği bir uygulamadır, Zira pedikür sırasında kullanılan aletler genellikle steril edilmez. Dahası pedikürü yapacak kişide, bu konuda deneyimli olmayabilir.


Sıcak suya koyulan ayak nemlenir, bunun etkisi altında ki nasır sağlıklı dokuya da yayılır, pedikürcü nasırla beraber sağlıklı deriyi de alabilir.Buda iltihaplanma ve yaralara yol açar, bölgesel ya da sistematik enfeksiyonlar, ödem, şiş ve apseler hatta ileri safhalarda KANGREN ortaya çıkabilir. 

Siğil Bakımı

Virüslere bağlı hastalıklardan olduğu için vücut direnci düşükse görünür ve hızla büyürler. Papilloma virüsünden oluşur. Deride çatlak, çizik ve yara varsa virüs deri altına kolayca geçebilir. ( yüzme havuzu,duşlar , soyunma odaları, gibi yerlerde) önlem olarak başkalarının ayakkabı ve terliklerinin giyilmemesi, genel yerlerde terliksiz dolaşılmaması gerekir.

Tedavi edilmezse, etrafında başka siğiller oluşur. Siğiller ayaklarda oluşmuşsa, taş üstüne basılıyormuş hissi verir, baskı olduğunda veya sıkıldığında acı verir. Bulaşıcı olduğundan ayağın diğer bölümlerine ve vücuda yayılabilir. Merkezimizde siğil bakımı ve tedavisi doğru yöntemlerle yapılmaktadır.